• Advertisement

Говори ли се английски в Германия?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Говори ли се английски в Германия?

Мнениеот OgnqnBerov » 24 Май 2011, 01:48:09

Говори ли се английски в Германия? Има предвид може ли човек,който не говори немски да се оправя там (горе-долу) ? Предполагам,че по учреждения,банки,гари,рент-а-кар,полиция, магазини и пр. английският не е проблем. Предполагам ,че младежите говорят сносен английски (все пак има доста общи думи или такива ,които са близки по звучене и имат общ латински корен да кажем) + това се изучава и в училище,но как обстои въпроса със по-възрастните хора не знам . Ако може да споделите някакви впечатления и мисли по въпроса моля да ги споделите . Мерси. O:)
OgnqnBerov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Говори ли се английски в Германия?

Мнениеот popwill » 24 Май 2011, 10:33:06

Може за турист, не е скандинавия, но дори и просяците говорят английски - за живеене по-трудно, но не и ако ти трябва да ходиш по бюра по труда, общини и т.н.
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот cigdem » 24 Май 2011, 10:55:54

С английски в Германия ще се оправиш за елементарни неща. Но смея да твърдя, че в България по- скоро ще се оправиш с английски, откоклото в Германия.В България все се стараем за пред чужденците. Тук не само че повечето възрастни хора не говорят английски, ами и доста млади. В службите и учрежденията също нямат изискване към работnиците си да владеят английски. Аз работя в компания, в която английския е задължителен, но на много от колегите немци английския им е на плачевно ниво. Така че ако си В Германия само като турист- късмет с английския. Иначе забрави, без немски нищо не става.
Alle Kraft, die wir fortgeben, kommt erfahren und verwandelt wieder über uns

Падни седем пъти, изправи се осем“, японска мъдрост
Аватар
cigdem
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот makeno » 24 Май 2011, 11:43:38

Зависи в кой град си. В Мюнхен на моменти съм говорил повече английски отколкото немски, поради простата причина, че по-голямата част от населението е чужденци. Имам приятел там, който вече е шеста година там и не говори немски, просто не му трябва. В по-малките градове обаче само с английски не става, на повечето немци им е на плачевно ниво. С две думи- в голям град няма да имаш проблеми да караш само на английски, в малък е под въпрос.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 43 пъти
Благодарено: 100 пъти

Мнениеот popwill » 24 Май 2011, 18:42:39

cigdem написа:С английски в Германия ще се оправиш за елементарни неща. Но смея да твърдя, че в България по- скоро ще се оправиш с английски, откоклото в Германия.В България все се стараем за пред чужденците. Тук не само че повечето възрастни хора не говорят английски, ами и доста млади. В службите и учрежденията също нямат изискване към работnиците си да владеят английски. Аз работя в компания, в която английския е задължителен, но на много от колегите немци английския им е на плачевно ниво. Така че ако си В Германия само като турист- късмет с английския. Иначе забрави, без немски нищо не става.

Абсолютна глупост. В България не само старите, младите ами 50-60% от населението забелязвам не говори никакви езици. В Германия за старите по селата може и да е така, но по градовете е друго. Да не говорим пък, че съотношението на хората над 50 години излизали (често) в чужбина в България и в Германия е 100% към 10% примерно.
Английският може и на плачевно ниво да им е, но поне е на някакво ниво - в България е на нулево, ако не ми вярваш може да направиш опит да си купиш нещо от супера следващия път на английски в България и да сравним с Германия.
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ChaotiX » 24 Май 2011, 21:21:36

За съжаление съм съгласен с мнението на popwill... Такива наблюдения имам и аз.
И чак за плачевно ниво на английски на германците - хайде да не прекаляваме. :)
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот makeno » 24 Май 2011, 22:43:22

Добре, една идея по-добро ниво от плачевно :)
Има немци с мн добър английски, но като цяло не им е това силата. При нас имаме повече нужда да го използваме и учим и поне при младежите сме на едно по-добро ниво от тях, при по-възрастните вече е ясно положението :)
Цялото ми мнение се базира на лични впечатления.
Просто моите 2 цента...
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот popwill » 25 Май 2011, 12:31:58

Е да, то и на мен познатите ми знаят английски (и не само), но това е по-скоро изключение. Докато в Германия Schulenglisch (дори и Хауптшуле) може и да е на ниво "аз давам теб едно чорап", то тук в СПТУ-то е "ни панимаю"... Пак казвам, хващаш 1-2 произволни супера в България (дори и в София!) и същите тук в Германия и питаш наред продавачки-консултантки и т.н. на английски и ще сравним.
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот max » 25 Май 2011, 17:16:51

Много повече германци говорят по-добре английски, отколкото българи-руски...С това изречение дозакопах българите окончателно. :)
Аватар
max
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот makeno » 25 Май 2011, 18:06:51

Направил съм си впечатленията, съдейки по немските и българските си приятели. Българските ми категорично знаят по-добре английски от немските. Само аз представлявам леко изключение :) Ние просто имаме по-голям стимул и по-голяма нужда, защото в Германия без чужд език (немският не се брои) е по-трудно за намиране на прилична работа. А в БГ всеки малко или много мисли или за чужбина или за работа в западна фирма и езика пак се налага. При немците не е това фалл-а. Лошото е, че popwill е прав до известна степен. Има много студентки, които работят по магазините и съм сигурен, че една голяма част владеят нормално ниво минимум английски. Но това е в София, в провинцията не вярвам да знаят повече от 10-20 думи.. По-възрастните, ако могат да четат на латиница, си е пак успех. Но те са друго поколение вече...

Но да не разводняваме темата, в голям град няма проблеми човек да се оправя на английски.
Просто моите 2 цента...
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 25 Май 2011, 21:16:17

Не трябва да забравяме че в Скандинавия (и България) им пускат американски (английски) програми с букви по телевизията. Съответно така се учи и езика много по-лесно. По неизвестни причини това го няма в Германия. Може би немците да ги мързи да четат букви.
А където се работи с туристи, слагат хора с английски. На касата в супера не им е необходимо, пък и там кво толкова има да се приказва. Сканира ти продукта, плащаш и заминаваш..
bknf
Златен писач
Златен писач

Снимки: 0
Благодарил: 47 пъти
Благодарено: 147 пъти

Мнениеот ChaotiX » 25 Май 2011, 21:45:15

max написа:Много повече германци говорят по-добре английски, отколкото българи-руски...С това изречение дозакопах българите окончателно. :)

Ти знаеш ли английски?
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 25 Май 2011, 21:49:14

Добре де... не омръзна ли поне на тези, които четат и пишат тук от години, да правят нелепи обобщениея? Едно, че темата мнoгoкратно е дискутирана, второ, че и в Германия важи правилото: С какъвто се събереш...
В моето обкръжение (от много години), повечето говорят сносно английски. Това означава ли, че всички тук са на същото ниво? Ми не, не означава. Слушал ли е някой, какъв "прекрасен" английски говорят депутатите (не англоезични) в Европарламента например? Повечето познати в България, отбират по 50-60 думи (от песнички и филми), но и това не значи, че са малко людете, дето гояворят "инглиш" на добро ниво.
Виж, при приключенията ми с двете администрации ( немска и българска), везните откровенно натежават в полза на германските такива.
Няма стари и млади. Има учили и не учили, като между другото, представителите на "старата генерация" в Германия, са учили задължително и английски, именно заради присъствието на английско говорящи войски (на запад).
Определено е за поздрав идеята, да се направи експеримент с това, колко случайно срещнати (и в двете страни), могат да ви отговорят (разберат) на английски. А и като знам, от лични впечатления, колко завършили средно образование в БГ, са "асове" на езиците, свет ми се вие.
Ако ще е да даваме примери, то се сещам, за усърналите физиономии, на БГ полицаи и сервитьори по черноморието (и не само там).
Та пак: с какъвто се събереш, и на какъвто попаднеш!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
AlmaExtranjera
Рейтинг: 5%

Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 652 пъти
Благодарено: 852 пъти

Мнениеот ChaotiX » 25 Май 2011, 22:28:09

velingrad написа:Добре де... не омръзна ли поне на тези, които четат и пишат тук от години, да правят нелепи обобщениея? Едно, че темата мнoгoкратно е дискутирана, второ, че и в Германия важи правилото: С какъвто се събереш...
В моето обкръжение (от много години), повечето говорят сносно английски. Това означава ли, че всички тук са на същото ниво? Ми не, не означава.

Подкрепям абсолютно.

max навсякъде се изказва негативно за българите и поставя всички под един знаменател, на мен лично не ми е приятно. Редно ли е на всяко мнение да се обяснява колко "не ставаме"? Не съм съгласен с такива тъпи обобщения и сравнения, всичко е до човека.

Мой приятел завършва английски и испански auf Lehramt (германец) и на английски пак си говори с типичните за немците грешки. Друг приятел също, учи икономика и английски. Но това съвсем не е показателно за всички германция или всички българи.
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот deyan » 26 Май 2011, 00:07:05

Радва активността.

От всички мнения, на велинград ми хареса най-много, макар че по диагонала ги минах всичките, да бъда честен..

Огняне, аз съм от хората, които са дошли в де без бъкел немски. Е, добре, де, можех да броя до 10. Ама само толкова.

Твърдо две години, че може и отгоре да е било, съм действал тук ежедневно без немски. Само английски, понеже българският определено върви в много редки и ограничени случаи, уви.

По институции (общини и кое знае какво там през историята) съм успявал гладко дълго време на английски, но трябва да призная, че на моменти си трябва чар ;).

При разговор с възрастни дами при търсене на жилище, например - това са ми били и първите разговори на немски. Откъде да ти говори женицата от на село английски, след като ни го е учила, ни го е ползвала. Ами, такова тук.

Младежите говорят, за разлика от френските.

Все са ме питали колегите навремето как си пазарувам без немски. Ами, как, с пари или с карта, как...

Оправя се човек повече от добре с английски. Поне в Хайделберг.

Но истината е, че не пасва.
Ако имаш дългосрочни намерения за взаимодействие с тукашното, превключи навреме. С изумление ще установиш колко добре функционира немският в Германия :).

Но, кажи защо питаш, за да ти отговорим!

Потребители благодарили на автора deyan за мнението:
AlmaExtranjera
Рейтинг: 5%

deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Следваща

• Advertisement

Назад към Новобранец